Leif Trygve Fjell, driftstekniker ved Horten Industripark og Morten Andre Karlsen, daglig leder i Ditech foran et automatisk selvrensende filter
Sjøvann som energikilde
I Horten Industripark er sjøvann en viktig energikilde for oppvarming og kjøling av moderne bygg. I den nye energisentralen hentes energi fra sjøvann på cirka 100 meters dyp, som deretter benyttes i varmepumper, varmevekslere og kjølemaskiner.
Anlegget er dimensjonert for å produsere opptil 5 MW kjøling og 3,5 MW varme. Store deler av året kan anlegget også benytte frikjøling direkte via sjøvannsvekslere, noe som gir høy energieffektivitet og redusert energiforbruk.
Når sjøvann brukes som energikilde, stilles det samtidig høye krav til filtrering. Partikler, skjell, sjøgress og organisk materiale kan skape utfordringer dersom de får passere inn i pumper og varmevekslere.
– Vi har sjøvannsledning ut på cirka 100 meters dyp. Der henter vi varme fra sjøvannet som vi bruker til å produsere varme og kjøling i varmepumper og kjølemaskiner, forteller Leif Trygve Fjell, driftstekniker ved Horten Industripark.
Automatisk selvrensende filter til ledende meieriprodusent -->
Filtrering av sjøvann hos Horten Industripark
Hvordan sikrer Horten Industripark stabil drift av et sjøvannsbasert energi- og kjøleanlegg? Med grovfiltrering ved sjøvannsinntaket og et automatisk selvrensende filter foran varmevekslerne beskyttes både pumper og varmevekslere mot partikler, skjell, sjøgress og organisk materiale.
Kortversjonen
- To filtreringstrinn sikrer stabil drift av sjøvannsanlegget i Horten Industripark.
- Grovfilter beskytter pumpene, mens et automatisk selvrensende filter beskytter varmevekslerne mot partikler.
- Løsningen reduserer vedlikehold, forlenger levetiden på utstyret og sikrer effektiv drift.
To filtreringstrinn beskytter anlegget
Grovfilter beskytter pumpene
Ved sjøvannsinntaket står et manuelt grovfilter som fungerer som første filtreringstrinn. Hovedoppgaven er å stoppe større partikler før sjøvannet når pumpene.
– Før automatfilteret står det et manuelt grovfilter. Det står ved sjøvannsinntaket, og funksjonen er å beskytte pumpene før vannet pumpes videre i systemet, forklarer Morten Andre Karlsen i Ditech.
En praktisk detalj er siktglasset i filterhuset. Det gjør at driftspersonell kan bruke en lommelykt og kontrollere innsiden av filteret visuelt uten først å demontere det.
Materialene er også tilpasset sjøvann. Grovfilteret er produsert med duplex på innsiden og syrefast 316 på utsiden.
Automatisk selvrensende filter beskytter varmevekslerne
Etter grovfiltreringen går sjøvannet videre til et automatisk selvrensende filter foran varmevekslerne. Filteret har en filtreringsgrad på 300 mikron og skal redusere mengden finere partikler som følger sjøvannet videre.
Tilpasset krevende sjøvannsmiljø
Det automatiske filteret er produsert i duplex, et materiale med høy korrosjonsbestandighet som er godt egnet for sjøvannsapplikasjoner.
Filteret er også konstruert med lavt trykktap.
– Filteret har et veldig lavt trykktap. Det betyr at kunden får veldig lite forstyrrelse i systemet under drift, sier Karlsen.
For et anlegg som kontinuerlig sirkulerer store vannmengder, er lavt trykktap viktig. Filtreringen skal beskytte utstyret uten å skape unødvendig motstand i sjøvannssystemet.
Mindre vedlikehold og mer oppetid
For driftspersonellet handler filtreringen først og fremst om å beskytte utstyret og redusere behovet for rengjøring.
– Forhåpentligvis vil dette forlenge tiden mellom hver gang vi må rengjøre sjøvannsvekslerne, sier Fjell.
Partikler som får passere inn i varmevekslerne kan over tid bidra til belegg og økende trykkfall. Ved å fjerne både grove og finere partikler tidligere i systemet reduseres belastningen på komponentene som ligger nedstrøms.
For Fjell er målet med løsningen enkelt:
– Hovedpoenget er egentlig mindre nedetid og mer oppetid.
For industrielle energi- og kjøleanlegg som benytter sjøvann, viser installasjonen hvordan grovfiltrering for beskyttelse av pumper kan kombineres med et automatisk selvrensende filter for beskyttelse av varmevekslere.
I videoen forklarer Morten Andre Karlsen fra Ditech hvordan filteret renser seg automatisk, og hvordan løsningen opprettholder kontinuerlig drift mens rensesyklusen pågår.
Filteret har innløp og utløp på hver sin side og drenering i bunnen. Et styresystem overvåker trykket på innløps- og utløpssiden. Når differensialtrykket når en definert verdi, starter en automatisk rensesyklus samtidig som dreneringen i bunnen åpnes.
– Selv om filteret renser og tømmer seg, er det kontinuerlig drift på hele anlegget, forklarer Karlsen.
Dette er en viktig egenskap i et sjøvannsbasert kjøle- og energianlegg, fordi filtreringen kan fortsette mens filteret rengjøres.
Automatisk rensing på differensialtrykk og tid
Det selvrensende filteret styres ikke bare av differensialtrykk. Hos Horten Industripark er det også satt opp en tidsstyrt rensesyklus.
Filteret aktiveres hver tolvte time, også dersom vannet er så rent at differensialtrykket ikke har utløst en rensesyklus.
– Det gjør at du forhindrer groing på innsiden av straineren, forklarer Karlsen.
Den mekaniske rensingen utføres av innvendige skrapere som roterer ved hjelp av en girmotor. Oppsamlet materiale fjernes fra filterflaten og føres mot dreneringen.
Kombinasjonen av differensialtrykkstyring og tidsintervall gjør at filteret kan reagere på økt partikkelbelastning, samtidig som regelmessig bevegelse bidrar til å motvirke begroing når belastningen er lav.
Automatisk selvrensende filter fra Ditech
Grovfilter med inspeksjonsluke fra Ditech
Grovfilteret stopper større partikler som skjell, sjøgress og avfall før de når pumpene og forårsaker slitasje eller blokkeringer.
Partikler som kommer inn i varmevekslere kan skape belegg, redusere varmeoverføring og føre til økte trykkfall og høyere energiforbruk.
Duplex har høy korrosjonsbestandighet og er derfor godt egnet for komponenter som skal stå i kontinuerlig kontakt med sjøvann.
Løsningen passer blant annet energisentraler, kjøleanlegg, varmepumpeanlegg, industrielt prosessvann, havbruk, marine installasjoner og sjøvannsbaserte kjølesystemer.
Dette bør du vite
Har du et sjøvannsbasert kjøle-, varme- eller prosessanlegg?
Ditech leverer grovfilter, automatisk selvrensende filtre og komplette filtreringsløsninger for beskyttelse av pumper, varmevekslere og kritisk prosessutstyr.
Kontakt oss for en vurdering av riktig filtreringsløsning til ditt anlegg.

